top of page

Energia Qi w filozofii Zen, sztukach walki i fizyce kwantowej


Energia Qi rozumiana jest jako fundamentalna esencja materii, która przenika Wszechświat. To energia inteligentna, z której tworzy się materia. A w zasadzie infoenergia bo tak określa się z punktu widzenia fizyki energię potencjalną, czyli nie jest energią samą w sobie, ale potencjałem z możliwością inteligentnego działania. Sztuki walki oparte na filozofii Zen dążą do dostrojenia się do niej.

Ludzkie myśli kooperując z inteligentną energią mają wpływ na projektowanie nas samych i otaczającego nas świata, ale do takich wniosków można dojść również bazując na założeniach fizyki kwantowej i dorobku intelektualnym wielu naukowców.

Nawiązując do założeń koncepcji Arystotelesa czy Einsteina, widzimy, że fizyczna przestrzeń jest wypełniona niewidzialną substancją, którą można nazwać eterem czy astralem. Fizyka kwantowa nazywa ją Unitarnym Polem Informacyjnym zawierającym bozony cechujące, które również określane jest mianem Inteligentnego. Rzeczywistość wypełniona jest falami elektromagnetycznymi, które wpływają na siebie, pokrywają się i kooperują ze sobą.

Dyscypliny sportu jako emanacja ducha nad materią

Tradycyjne sztuki walki skupiają się na kultywowaniu harmonii qi bowiem właściwą biegłość techniczną i sprawność duchową można uzyskać jedynie poprzez opanowanie przepływu tej energii w organizmie. Wszelkie sztuki walki są więc "ruchowymi formami ekspresji filozofii Wschodu", jak określa je dr Filozofii Stanisław Tokarski – sześciokrotny mistrz polski formacji wschodniej, a jednocześnie absolwent indologii UW.

Nie jest to sport polegający na sile ciała i waleniu pięściami lecz dyscyplina ucząca nas odnajdywania siły w sobie. Karate uczy pokory i samodyscypliny. Uczeń ma na celu poprzez opanowanie swojej psychiki, przejąć kontrolę nad ciałem, które mimo zmęczenia fizycznego, będzie wytrzymałe i posłuszne niczym hartowana stal. Uczy się rozwijania w sobie energii qi – siły wewnętrznej płynącej z woli. Uczy się przyjmować ezoteryczną siłę kosmosu, rozwija nadświadomość, stwarza w sobie panowanie nad własnym ruchem i jego precyzją, panowanie nad własną myślą.

Filozofia Zen w sztukach walk

Uważa się, że korzenie sztuk walki pochodzą od mnicha Bodhidharma – twórcy Zen, który przybył do klasztoru Shaolin i stał się prekursorem wprowadzającym mnichom ćwiczenia ruchowe dla poprawy zdrowia i kondycji. Ćwiczenia weszły do reguły, a klasztor obrósł legendą, zaś medytacja stała się źródłem siły w ćwiczeniach. Od klasztoru na górze Shaolin-su wzięły się wszystkie gatunki walki i dlatego uważa się, że u podstaw wszystkich technik wschodu leży Zen i filozofia buddyzmu. Widać to chociażby w nazewnictwie, gdzie np. Kyokushinkai (styl karate) oznacza w języku japońskim Stowarzyszenie Poszukiwaczy Najwyższej Prawdy, zaś Seido (inny styl) Drogę Prawdy.

Większość szkół walk związanych jest z filozofią wschodu. W karate kształtuje się ducha poprzez ćwiczenia ciała (podobnie jak w jodze czy Tai Chi). Niektórzy uważają, że karate jest sztuką zabijania bez użycia broni, lecz służy ono do samoobrony, a nawet i nie, gdyż każdy prawdziwy mistrz uczący tej sztuki wskazuje na potencjał mentalny i rozwiązywanie sporów bez użycia siły, natomiast zezwala się i dopuszcza używanie technik jedynie w ostateczności, zaś główną strategią i bronią ma być umysł, nie ciało.

Tae Kwon Do również zbliżone jest do karate stanowiąc sztukę maksymalnie efektywnego wykorzystania wszystkich części ciała, gdzie przy ćwiczeniach wykonuje się specyficzne oddechy dla harmonizacji przepływu energii z kosmosu, co również wskazuje na pewien rodzaj wprowadzania się w stan medytacji. Uważa się, że sztuka ta łączy się z kulturą koreańską. W Kung Fu natomiast celem jest transformacja duchowa ucznia. To nie tylko ćwiczenia ale wizja rozwoju człowieka na płaszczyźnie filozoficzno-teologicznej. Jujitsu stanowi zaś połączenia Kung Fu i sztuk japońskich. Judo to rodzaj jujitsu, którego celem jest osiągnięcie wysokiej sprawności ciała i umysłu. JU - znaczy zwinność, łagodność, ustępowanie. Jest to droga dochodzenia do samorealizacji. Jest to "totalna elastyczność ducha kierującego posłusznym mu ciałem".

Aikido oznacza drogę dostrajania do kosmicznej energii "Ki". Twórca tej sztuki głosił, iż kto odkryje sekret aikido, odkrywa wszechświat w sobie. W filozofii tej obecny jest panteizm i spirytyzm. Schim Gum Do jako koreańska szkoła miecza stanowi drogę do pełnego rozwoju. Kyudo (sztuka łucznicza) polega na tym, by zespolić się z owym łukiem i strzałą. Polega na mistycznym przeobrażeniu wnętrza. Aikido – Kendo stanowi zderzenie różnych filozofii wschodu, to sztuka walki z mieczem. Celem jest osiągnięcie pełnej harmonii z prawami natury. Podstawą jest życie pełne energii "ki". Filozofia składa się z zewnętrznej - techniki i wewnętrznej - rozpoznawania Prawd w paradoksach Zen. Tai Chi Chuan natomiast wywodzi się z "księgi przemian" należącej do chińskiej literatury magicznej.

Energia Qi

Owe sporty, czy też sztuki walki, a nawet filozofie, pokazują nam w sposób praktyczny zastosowanie energii qi. Czym jednak w zasadzie jest ta tajemnicza siła i czy w ogóle istnieje, skoro jej bytu nie można naukowo zbadać? Starożytne i nowożytne teksty chińskie nie spekulują co do jej natury, ani też nie próbują jej wyjaśniać. Traktują o niej jako o czymś oczywistym, czego istnienia nie wolno podważać, a wszelkie próby jej wyjaśnienia wydają się być zbędne i niepotrzebne.

Nie jest to energia rozumiana w kategoriach fizycznych, gdyż nie odpowiada jej kryteriom. Energia fizyczna jest dokładnie poznana, ujęta w naukowe formuły i matematyczne wzory. Qi jest pojęciem filozoficznym, a w ujęciu fizjologii – funkcjonalnym. Chińska filozofia za źródło qi uważa kosmos, zaś energię kosmiczną traktuje jako czynnik stwórczy całej materii i powód jej przemiany w obecnej fazie, jako siłę napędową przenikającą ciało. Człowiek zaś jest jedynie mikroskopijną cząstką makrokosmosu, jest z nim ściśle związany, musi podlegać wszystkim jego prawom i wpływom.

W ujęciu kosmicznym, qi jest fundamentalną esencją materii, przenikając cały Wszechświat i stanowiąc podstawę, z której tworzy się materia. Jest obecna we wszystkich żywych istotach i pierwiastkach chemicznych i jest energią „inteligentną”, a jako że w filozofii chińskiej kluczowym atrybutem natury jest zmienność, czy też przemiana, pustka cyklicznie zamienia się w formę, a forma w pustkę, czyli może zmieniać materię w energię, a energię w materię.

Idea ta jest zobrazowana w symbolu oznaczającym przemiany yin i yang. Każda nasza myśl, odczucie, to emanacja energii. Nieraz posługujemy się terminem „kipisz gniewem”, czy „promieniejesz szczęściem” i coś w tym jest… Ową energię, która przeszywa każdy atom naszego ciała, która obmywa cały świat odczuwa się tak jak emocje. Energia jest wszędzie. Składamy się z niej i w niej żyjemy.

Infoenergia Qi z możliwością inteligentnego działania a Unitarne Pole Informacyjne

Kiedyś pojęcia te nazywano mianem ezoterycznych, ale obecnie można je wyjaśnić bazując na fizyce kwantowej czy pojęciu Unitarnego Pola Informacyjnego. Nawiązując do założeń koncepcji Arystotelesa czy Einsteina, widzimy, że fizyczna przestrzeń jest wypełniona niewidzialną substancją, którą można nazwać eterem czy astralem. Fizyka kwantowa nazywa je Unitarnym Polem Informacyjnym zawierającym bozony cechujące. Przestrzeń nie może być pusta ponieważ wtedy wszystkie znane nam prawa fizyki takie jak grawitacja czy propagacja światła, po prostu nie mogłyby istnieć. Energia nie może ulec zniszczeniu bo każda energia istniejąca we wszechświecie jest stała, a to oznacza, że jest zawsze obecna i nie może zostać zniszczona przez cokolwiek.

Rzeczywistość wypełniona jest falami elektromagnetycznymi, które wpływają na siebie, pokrywają się i kooperują ze sobą. Cała przestrzeń i rzeczywistość łącznie z ludzką świadomością składają się z informacji, gdzie pierwsza informacyjna struktura to czasoprzestrzeń, a w niej są formy energii i materii przeliczone na informacje, które można odczytywać za pomocą końcowego przetwarzania informacji czyli generowania ich w trójwymiarze.

Ludzkie myśli kooperując z energią wszechświata mają wpływ na projektowanie nas samych i otaczającego nas świata, ale do takich wniosków można dojść nie tylko poprzez ruchowe formy ekspresji filozofii Wschodu lecz bazując na założeniach wielu naukowców. Energia qi wówczas rozumiana jest jako infoenergia a nie energia sama w sobie ponieważ energia jest tylko potencjałem, a infoenergia ma możliwość inteligentnego działania.

Rich Terrell (naukowiec pracujący dla NASA) jest zdania, że rzeczywistość jest składową interakcji ludzkich myśli ze Skalarnym Polem, co inaczej można nazwać jako składową połączenia świadomości zbiorowej z Absolutem, Unitarnym Polem, przestrzenią astralną czy przestrzenią kwantową. Pogląd, że rzeczywistość jest składową interakcji umysłu i wolnej woli ze Skalarnym Polem Informacyjnym można zauważyć również u Davida Bohma, który wskazuje na podobieństwo budowy ludzkiego umysłu złożonego z sieci neuronów do konstrukcji wszechświata złożonego z galaktyk.

Żródła:

Artykuł: autor nieznany, Wschodnie sztuki walki, [w:] http://www.okiem.pl/honor/sztuki_walki.htm

Artykuł: autor nieznany, Czym jest energia „Chi”? [w:] http://zenforest.wordpress.com/2008/08/23/czym-jest-energia-chi/

Artykuł: autor nieznany, Qi (energia życiowa) [w:] http://pl.wikipedia.org/wiki/Qi_%28energia_%C5%BCyciowa%29

Paulina Matysiak, Traktat Filozoficzny o Istocie Magii, 2013

Paulina Matysiak, Kosmiczna Świadomość, 2015

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page