250- Lecie Konfederacji Barskiej - W obronie wiary i niepodległości (SWP)
11-go Listopada odchodziliśmy 100-lecie Odzyskania Niepodległości. Polskie barwy pojawiły się na tle piramid egipskich, największego budynku świata – Burj Khalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i innych budynkach na całym świecie od Chin, Izraela, poprzez Peru, Kanadę, Czechy, Ukrainę, Litwę, Kuwejt, Finlandię, Litwę i inne państwa. Kierowcy w Los Angeles na stulecie naszej niepodległości utworzyli flagę Polski ze świateł swoich samochodów. Tajwańskie media wyemitowały piękny spot na temat obchodów tego dnia i naszego kraju. Stulecie niepodległości Polski świętowano na całym świecie! Tego dnia naród zjednoczył patriotów różnych opcji i ugrupowań we wspólnym pochodzie.
Odbył się piękny marsz narodowy prowadzony przez Prezydenta RP, w którym wzięli udział polscy patrioci i narodowcy z ONR. Przez chwilę zagraniczne media próbowały ukazać marsz jako skrajnie nacjonalistyczny i groźny. W Polsce próbowano podzielić Polaków i przez chwilę mowa była o dwóch marszach lub całkowitym odwołaniu marszu. Pochód pod przewodnictwem zwierzchnika państwa stanowił jednak piękną celebrację ducha narodu, którego połączyła miłość do ojczyzny, a w zagranicznych mediach na całym świecie szybko pojawiły się sprostowania i słowa zachwytu. Ta sytuacja przywodzi na myśl jednak jeszcze jedno wydarzenie historyczne, z którego warto wynieść pewną lekcję…
ROK 2018 ROKIEM OBCHODÓW 250-LECIA KONFEDERACJI BARSKIEJ
W tym roku obok 100-lecia Odzyskania Niepodległości obchodzimy jeszcze jedno ważne dla Polaków święto. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2018 rokiem Konfederacji Barskiej. Mowa o najdłuższym z powstań przypadającym na lata 1768-1772, które objęło największy obszar Rzeczypospolitej. Uznawane jest za pierwsze polskie powstanie narodowe. W obronie wiary katolickiej i niepodległej Rzeczypospolitej zawiązał się zbrojny związek szlachty polskiej, który powstał w Barze na Podolu. Jest to teren obecnej Ukrainy. Celem Konfederacji było zniesienie narzuconych przez Rosję ustaw dających innowiercom taki sam, jak Polakom dostęp do stanowisk i urzędów.
Dziś obok Konstytucji 3 maja czy Powstania Kościuszkowskiego, wydarzenie to stanowi symbol polskiej walki o wolność, wiarę, ojczyznę i naszą tożsamość narodową. Konfederatów ukazano jako męczenników za wiarę, wolność i ojczyznę za sprawą twórczości Mickiewicza, Słowackiego czy Krasińskiego. Przeciw kurateli Rosji walczyło 20 tysięcy powstańców. Konfederacja Barska ujawniła jednak wiele braków i słabości Rzeczpospolitej tamtego okresu. Już po czterech latach pięć tysięcy jeńców zostało zesłanych na Syberię. Czy my współcześnie będziemy umieli skorzystać z tej wiedzy i doświadczeń naszych przodków oraz przelanej wtedy krwi?
Caryca Katarzyna, wspólnie z Prusami, próbowała utrzymać Polskę w stanie niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Jej celem było podzielenie polskiego narodu by brat stanął przeciw bratu. Wiedziała, że Polska jest krajem mocno katolickim i że wiara jest jedną z sił scalających nasz naród. Wymusiła więc uchwalenie prawa przyznającego takie sama przywileje dla innowierców do godności i urzędów. To bardzo osłabiało Polaków i polskie struktury państwowe. Pozwalałoby też docelowo sprawować bezpośrednią władzę nad naszym krajem przez tych przedstawicieli. Caryca wiedziała, że to spowoduje silne oddolne ruchy społeczne. Tak też się stało. To z kolei posłużyło jej jako pretekst do bezpośredniej interwencji zbrojnej przeciwko Rzeczpospolitej.
Czego możemy się nauczyć od Konfederatów Barskich? Nie wystarczą dobre chęci i piękne hasła patriotyczne, żeby złamać i pokonać przeciwnika. Brak porozumienia między Joahimem Potockim i Józefem Pułaskim doprowadził do popełnienia wszelkich możliwych błędów. Już po pierwszej bitwie załamało się morale konfederatów. Potrzebne jest porozumienie i wspólna zorganizowana walka. Tego również potrzebujemy dzisiaj. Wystarczy spojrzeć, jak wiele jest ruchów tzw. prawicowych i każdy ciągnie w swoją stronę i każdego wizja Polski jest najlepsza. A przecież nie tylko o wizję chodzi, ale o łącznie się i wspólne działanie. Naród jest silny, gdy jest jednością i w niej tkwi siła Polaków.
W OBRONIE KATOLICKICH WARTOŚCI I NIEPODLEGŁOŚCI DAWNIEJ I DZIŚ
Dziś również powstają ruchy nastawione na podział polskich patriotów i rozczłonkowanie ich na małe grupy, a te z kolei nie mają już takiej siły. Dąży to do osłabienia przeciwnika i sprawienia by Polska stała się słabsza. Uderza się w wartości narodowe, podstawowy model rodziny, zaburza społeczne role, dzieli Polaków i próbuje przemycać nie tylko do Polski, ale i całej Europy podziały poprzez wprowadzanie wielokulturowości i obcych religii. To wszystko pod płaszczykiem „tolerancji”. Jak zatem „walczyć” o jedność narodu i celebrować narodowe święta i obyczaje?
Dziś nie musimy przelewać krwi w obronie granic i niepodległości. Wystarczy pamięć i wdzięczność dla tych, którzy to robili byśmy mogli żyć w wolnym i bezpiecznym świecie. Bo patriotyzm to nie tylko walka i miecz, ale przede wszystkim miłość do ojczyzny, którą można wyrazić pielęgnując chrześcijańskie wartości, obchodząc 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, oddając pamięć poległym i ucząc się historii. Bo dzięki niej możemy się uczyć by nie popełniać tych samych błędów, co kiedyś.
Możemy wyrażać patriotyzm również poprzez prozę i poezję, rysunek i obraz oraz na wiele innych sposobów. Do współczesnych patriotów i osób, które miłość do ojczyzny wyrażają nie mieczem lecz słowem, a więc poprzez poezję i prozę, a historia Polski nie jest im obca, skierowany jest II Ogólnopolski Konkurs Literacki pt. „Śladami Przodków”. Zachęcam również do obejrzenia krótkich filmów na temat Konfederacji Barskiej. Linki znajdują się pod artykułem.
NIE MIECZEM LECZ PIÓREM – II OGÓLNOPOLSKI KONKURS LITERACKI PT. „ŚLADAMI PRZODKÓW”
Czy patriotą można być również w czasie pokoju? Kim byli nasi przodkowie i jaki wkład wnieśli w obronę narodu, kultury, zwyczajów, wartości i języka? Jakie lekcje można wynieść z przeszłości i dziejów naszych przodków? W związku z tym, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił rok 2018 rokiem Konfederacji Barskiej, tematem i motywem przewodnim konkursu jest właśnie 250-lecie zawiązania Konfederacji Barskiej. Utwory literackie współczesnych twórców powinny nawiązywać do jej obchodów oraz pamięci tego wydarzenia. Celem konkursu jest promocja i rozwój polskiej kultury, wartości patriotycznych i religijnych, celebracja piękna naszego rodzimego języka i historii oraz promocja współczesnych literatów piszących o ojczyźnie. Mogą wziąć w nim udział zarówno znani twórcy, jak i początkujący. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych!
Prace można nadsyłać do 26 listopada. Konkurs organizowany jest przez Stowarzyszenie Zakorzenieni w kulturze we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy i Miasta w Strzyżowie oraz przy współudziale uczestników projektu „Śladami przodków”. Honorowy patronat nad konkursem obejmuje dziekan dekanatu strzyżowskiego, proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Strzyżowie ks. dr Jan Wolak, który oceniać będzie prace jako przewodniczący w jury. Konkurs skierowany jest zarówno do dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych oraz polonii polskiej. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu oraz uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień przewidzianych przez organizatorów odbędzie się 7 grudnia o godzinie 17.00 na gali w Strzyżowie przy ul. Przecławczyka 6 w siedzibie Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Strzyżowa. Regulamin konkursu oraz karty zgłoszeń i wszelkie informacje dot. sposobu wzięcia udziału w konkursie dostępne są na stronie internetowej Stowarzyszenia Zakorzenieni w kulturze: http://zakorzenieniwkulturze.pl
https://www.youtube.com/watch?v=W4G1CXzT6WU
https://www.youtube.com/watch?v=baHrAifrTKo
Zdjęcie: zrzut ekranu Youtube.com
Paulina Matysiak
Źródło: Strefa Wolnej Prasy: http://strefawolnejprasy.pl/nie-mieczem-lecz-piorem-ii-ogolnopolski-konkurs-literacki-pt-sladami-przodkow/