top of page

Świat wartości w bajkach dla dzieci Adriana Szarego (SWP)


Czemu warto czytać dzieciom książki na dobranoc i czy każda bajka musi mieć morał? Odpowiedzi znajdziemy w bajkach polskiego poety i autora serii bajek dla dzieci – Adriana Szarego.

Nauczyciel języka polskiego i wykładowca akademicki oraz autor pracy pt. „Aksjologia dla dużych i małych, czyli świat wartości w bajkach Leszka Kołakowskiego”, prowadzi również warsztaty literackie w Stowarzyszeniu Centrum Młodzieży Arka w Radomiu i organizuje konkursy literackie dla dzieci i młodzieży. Gimnazjaliści i licealiści mogą jeszcze nadsyłać prace na XXI Regionalny Konkurs Literacki na patriotyczny wiersz.

PM: Co jest lepsze – książka czy bajka w telewizji?

ASZ: Pytanie raczej retoryczne. Oczywiście, że książka. Czytanie rozwija wyobraźnię, bogaci zasób słownictwa. Uczy wrażliwości. Choć dobra bajka w telewizji raz na jakiś czas także nie jest zła.

PM: Jakich bajkopisarzy warto szukać kupując dziecku książkę?

ASZ: Ja sięgam po klasyków: Tuwim, Brzechwa. Z nowszych lubię twórczość Grzegorza Kasdepke. Z regionalnych cenię bajki Wojtka Krupy, mojego kolegi.

PM: Skąd pomysł na pisanie wierszy i bajek dla dzieci?

ASZ: Bajki pisałem od dziecka. Miałem wtedy czternaście lat. Mocno inspirowałem się tekstami Brzechwy i Tuwima. W 1997 roku czytałem je na antenie radomskiego radia. Na wydanie czekały dwanaście lat. Mój pierwszy zbiór z bajkami ukazał się w 2009 roku. Sześć lat później zrobiłem jego reedycje, dodając nowe teksty i tak powstał zbiór „Świat to bajka”, wydane w 2015 roku.

PM: Jakie przygodny znajdziemy w książce „Majka”?

ASZ: „Majka” powstała w 2016 roku. To opowieść o małej dziewczynce, która poznaje historię imion, świętych, świąt, obrzędów i zwyczajów.

PM: Do jakiej grupy wiekowej jest adresowana i czego dzieci mogą się z niej nauczyć?

ASZ: Myślę, że dla dzieci w wieku od 5 lat do 15 lat. Ale z tego co wiem chętnie czytają ją również starsze dzieci, a nawet dorośli. Majka opowiada o świętych. O obrzędach, związanych z Bożym Narodzeniem, Wielkanocą, a nawet Świętem Zmarłych. Uczy wartości, patriotyzmu.

PM: „Majka” jest wytworem wyobraźni czy ma jakiś pierwowzór?

ASZ: „Majka” jest powieścią autobiograficzną. Bohaterowie mają swoje odpowiedniki w rzeczywistości. I Majka, i ciocia Zuzia, czyli moja żona, a nawet wujek Boczek. Bo wujek Boczek to ja <śmiech>. Dotychczas ukazały się trzy części przygód Mai: „Majka i zagubiony Antek” (2016); „Majka, Franek ekolog i Krzyś podróżnik” (2017) oraz „Majka, rozśpiewana Cecylka i pracowita Basia” (2018).

PM: O czym jest Twoja praca: „Aksjologia dla dużych i małych, czyli świat wartości w bajkach Leszka Kołakowskiego”?

ASZ: O językowych wykładnikach wartości w bajkach Kołakowskiego. O hierarchii tych wartości. Mało kto wie, że ten wybitny filozof pisał również znakomite bajki. Polecam te z Królestwa Lailonii, czy Pechowego Nosorożca, czy „Debatę Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości”, a nawet „Ośmiornicę” dokończoną przez moją warsztatowiczkę, absolwentkę radomskiego „Plastyka” Paulinę Krajewską.

PM: Jakie elementy i wartości powinny zawierać bajki dla dzieci i czy w każdej musi być morał?

ASZ: Te elementarne: miłość, przyjaźń, praca, nauka, patriotyzm, rodzina… Myślę, że istotą bajki jest funkcja dydaktyczna. Powinny zawierać określony system wartości. Powinny bawić i uczyć. Jak w oświeceniu bajki Krasickiego, choć pamiętajmy, że te skierowane były raczej dla dorosłych.

PM: Jesteś organizatorem XXI Regionalnego Konkursu Literackiego, który w tym roku odbędzie się pod hasłem patriotyzmu – czemu warto wziąć w nim udział?

ASZ: Bo czekają cenne nagrody <śmiech>. Bo to jeden ze sposobów uczczenia stulecia niepodległości Polski. Na prace czekamy do 16 listopada 2018 roku, pod adresem: adrianszary@wp.pl . Uroczysty finał odbędzie się 21 listopada 2018 roku o godzinie 17.30 w SCM „Arka”, przy ul. Kelles – Krauza 19.

PM: Czym jest dla Ciebie patriotyzm i czemu warto uczyć go dzieci i młodzież?

ASZ: Patriotyzm to miłość do ojczyzny. Także tej małej. Wioski, miasta, domu, szkoły, pracy… Na szczęście nie zawsze musimy dowodzić go śmiercią za ojczyznę. W czasach wolności to także dobre wypełnianie codziennych obowiązków rodzinnych, szkolnych, zawodowych. Nauka, praca, pisanie książek i czytanie polskiej literatury. I możliwość wyboru, którą przecież wraz z wolnością wywalczyliśmy.

Z poetą Adrianem Szarym

Rozmawiała Paulina Matysiak

Źródło: Strefa Wolnej Prasy: http://strefawolnejprasy.pl/swiat-wartosci-w-bajkach-dla-dzieci-adriana-szarego/

  • Facebook Classic
  • Twitter Classic
  • Google Classic
bottom of page